Tracker 300 4×4
R79 999,00
The Big Boy Tracker 300 4×4, a tough, dependable ATV built for farms, trails, and everyday utility. Strong power, easy handling, and practical features make it your perfect work-and-play partner.
Additional information
| Max Speed | 60km/h |
|---|---|
| Max Torque | 10N.m/6, 000rpm |
| Starting System | Electric |
| Clutch Type | CVT (Low, High, Neutral, Reverse) |
| Max Power | 17Kw/6,800rpm |
| Displacement | 287.2cc |
| Engine Type | EFI Shaft drive 4×4 Water Cooling 4-Stroke Single Cylinder |
| Tyre Size | Front-25×8-12 / Rear-25×10-12 |
| Brakes | Front-disc, Rear-disc (F&R Hydraulic by hand) |
| Tank Capacity | 14 Litres |
| Dry Weight | 315kg |
| Wheel Base | 1,300mm |
| Ground Clearance | 270mm |
| Seat Height | 880 mm |
| Length (L x W x H) | 2,145 x 1,100 x 1,265 mm |
| Service Intervals | Every 20th Tank or 3 months |
| Run in Service | 5 Tanks/1 month |
| Warranty Period | 1 Year / 10 000km SAM Factory Warranty |
| Application | Light Sport & Utility/ No Jumping |
| Age Requirement | 16yrs+ |
| Max Rider Weight | 200kg (2 Persons) |




Reviews
There are no reviews yet.