Tracker 250 4×2
R49 999,00
The Big Boy Tracker 250 4×2 — a lightweight, reliable ATV built for farms, smallholdings, and everyday utility. Easy to ride, comfortable, and packed with practical features for work and weekend fun.
Additional information
| Engine Type | Rear Drive Chain 4×2 Air Cooling 4-Stroke Single Cylinder |
|---|---|
| Suspension | Front: Double Wishbone IFS, Rear: Flat Fork DRS |
| Max Speed | 70km/h |
| Max Torque | 15.5N.m/6,100rpm |
| Displacement | 224.2cc |
| Starting System | Electric |
| Clutch Type | CVT (Low, High, Neutral, Reverse) |
| Tyre Size | Front-23×7-10 / Rear-22×10-10 |
| Brakes | Front-disc, Rear-disc (F&R Hydraulic by hand) |
| Dry Weight | 205kg |
| Wheel Base | 1,200mm |
| Ground Clearance | 170mm |
| Seat Height | 840 mm |
| Length (L x W x H) | 2,050 x 1,100 x 1,225 mm |
| Tank Capacity | 14 Litres |
| Max Rider Weight | 150kg (2 Persons) |
| Service Intervals | Every 20th Tank or 3 months |
| Run in Service | 5 Tanks/1 month |
| Warranty Period | 1 Year / 10 000km SAM Factory Warranty |
| Application | Light Sport & Utility/ No Jumping |
| Age Requirement | 16yrs+ |





Reviews
There are no reviews yet.