Velocity 150 Cargo
R17 299,00
The Velocity 150 Cargo is specifically designed and intended for commercial purposes, now equipped with a single seat configuration and a large, sturdy top-box mount. (Price Excludes Top-Box).
Additional information
| Warranty Period | 3 Year/20 000km Factory SAM Warranty |
|---|---|
| Tyre Size | Front -2.75 x18, rear-3.00 x18 Tubeless |
| Tank Capacity | 11.5Litres |
| Age Requirement | Learners License – A – 16+ |
| Max Rider Weight | 150kg |
| Service Intervals | 3000km/6 months |
| Run in Service | 500km/3 month |
| Application | Commuting including highway use at recommended cruising speed |
| Max Torque | 8.9N.m/7, 500rpm |
| Max Power | 7.5Kw/8, 500rpm |





































Reviews
There are no reviews yet.