Mustang 250
R36 999,00
With a 250cc 4-stroke motor, the Big Boy Mustang is born to be wild and has to be the coolest, most affordably priced cruiser on the market today.
Additional information
| Max Rider Weight | 150kg |
|---|---|
| Age Requirement | Learners License – A – 18+ |
| Service Intervals | 3000km/6 months |
| Run in Service | 500km/3 month |
| Warranty Period | 3Year/20 000km Factory SAM Warrantee |
| Application | Commuting including highway use at recommended cruising speed |
| Max Torque | 16.5N.m/5, 500rpm |
| Clutch Type | Multiplate, CDI, Manual, 1N2345 |
| Max Power | 10.5Kw/7, 000rpm |
| Fuel Consumption | 2.9litre/100km at 70km/h |













Reviews
There are no reviews yet.