VOGE 300AC
R54 999,00
Packed with free-spirited ‘Café Racer’ attitude, the 300AC is a model best suited to riders seeking a super-trendy but uncomplicated retro look. Comfortable ergonomics combined with exceptional road manners all lead to a superior riding experience.
Additional information
| Service Intervals | 7500km/6 months |
|---|---|
| Application | Road / Commuting |
| Max Speed | 130km/h |
| Max Torque | 25N.m/7000rpm |
| Max Power | 21kw /8500rpm |
| Fuel Consumption | 3.4 litres/100km at 90km/h |
| Ground Clearance | 165mm |
| Dry Weight | 150kg |
| Seat Height | 795mm |
| Tyre Size | Front: 110/70-17, Rear: 150/60-17 |
| Brakes | Front: Disc, Rear: Disc |
| Run in Services | 1000km / 3 month |
| Displacement | 292.4cc |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Liquid-Cooled |
| Max Rider Weight | 150kg |
| Age Requirement | Learners License A-18yrs+ |
| Wheel Base | 1, 360mm |
| Tank Capacity | 16Litres |
| Final Drive | Chain |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Transmission System | 6-speed |
| Battery | 12V 7AH |
| Warranty Period | 3 Year / 20 000km Factory Warranty |



















Reviews
There are no reviews yet.