Velocity 175 Cargo
R18 499,00
Due to popular demand, the epic Big Boy Velocity has again been upgraded and is now available in a ‘Cargo 175’ version, making it even better equipped to meet the rigorous demands of commercial delivery riders and commuters countrywide.
Additional information
| Warranty Period | 3 Year/20 000km Factory SAM Warranty |
|---|---|
| Max Speed | 100km/h |
| Max Torque | 10.2N.m/7, 500rpm |
| Clutch Type | Manual, 1 N 2 3 45 |
| Cruising Speed | 65-80km/h |
| Max Power | 8.8Kw/8, 500rpm |
| Fuel Consumption | 2.45litre/100km at 70km/h |
| Displacement | 169cc |
| Engine Type | 4 -stroke, air-cooled CG Balance Shaft Motor |
| Length (L x W x H) | 1, 990x790x1, 050mm |





































Reviews
There are no reviews yet.