NEXUS 125
R19 999,00
The Nexus is quite literally a ‘next-generation’ scooter, featuring futuristic styling with clean, flowing aerodynamic lines that set the standard for modern-day scooters.
Additional information
| Max Torque | 7.5Nm/5, 000rpm |
|---|---|
| Max Power | 5.3Kw/7, 500rpm |
| Fuel Consumption | 2.6liters/100km at 70km/h |
| Length (L x W x H) | 1, 813x740x890mm |
| Tyre Size | Front-90/90×12, rear-3.50/10 |
| Run in Service | 500km/3 months |
| Warranty Period | 3 Year/20 000km Factory SAM Warranty |
| Wheel Base | 1260mm |
| Application | Commuting/ Commercial |
| Age Requirement | Learners License A-16yrs+ |









































































Reviews
There are no reviews yet.