D-Lite 125
R18 999,00
Lite to ride, Lite on fuel, Lite on the environment, the 4-stroke Big Boy D-Lite 125 is a purpose-built delivery scooter and the first in Big Boy’s range to come standard with a top-box, top box bracket and windscreen included.
Additional information
| Max Torque | 7.51Nm/5000rpm |
|---|---|
| Tank Capacity | 4.6Litres |
| Wheel Base | 1225mm |
| Length (L x W x H) | 1710x700x1055mm |
| Max Power | 5.42Kw/7500rpm |
| Tyre Size | Front – 90/90-12, rear – 90/90-10 |
| Warranty Period | 3 Year / 20 000km Factory Warranty |
| Application | Local area commuting, highway not permitted |
| Age Requirement | Learners License A-16yrs+ |
| Service Intervals | 3000km / 6 months |









































Reviews
There are no reviews yet.