CrossOver 150X
R20 499,00
Newly revamped from Big Boy’s previous CrossOver and Yeti models is the new and improved CrossOver 150X, a sporty and affordable ‘mixed-purpose’ all-rounder of a scooter.
Additional information
| Max Speed | 85km/h |
|---|---|
| Max Torque | 8.8N/5, 500rpm |
| Tank Capacity | 5.3Liters |
| Length (L x W x H) | 1, 755x650x1, 120mm |
| Max Power | 6.5Kw/7000rpm |
| Age Requirement | Learners License A-18yrs + |
| Max Rider Weight | 150kg |
| Service Intervals | 3000km/6 months |
| Run in Service | 500km/3 month |
| Warranty Period | 3Year/20 000km Factory SAM Warrantee |









































Reviews
There are no reviews yet.