CrossOver 125X
R20 499,00
Newly revamped from Big Boy’s previous CrossOver and Yeti models is the new and improved CrossOver 125X, a sporty and affordable ‘mixed-purpose’ all-rounder of a scooter.
Additional information
| Max Power | 5.3Kw/7, 000rpm |
|---|---|
| Run in Service | 500km/3 months |
| Max Torque | 8.8N/5, 500rpm |
| Tank Capacity | 5.3Liters |
| Length (L x W x H) | 1, 755x650x1, 120mm |
| Warranty Period | 3 Year / 20 000km Factory Warranty |
| Age Requirement | Learners License A-18yrs + |
| Service Intervals | 3000km / 6 months |
| Max Rider Weight | 150kg |
| Application | Commuting including highway use at recommended cruising speed |









































Reviews
There are no reviews yet.