Cargo E-Trike 2200W Lithium
R52 999,00
Big Boy’s upgraded road-legal Cargo 2200W E-Trike, now equipped with 7.2kWh of Lithium power, making it South Africa’s most powerful electric Utility Trike.
Additional information
| Battery | 72V 100AH Lithium Battery |
|---|---|
| Motor | 72V 2200W |
| Range | up to 70Km per charge |
| Rear Axle Structure | Integrated Rear Axle |
| Parking Brake | Hand Brake |
| Front/Rear Brake Type | Front – Disc / Rear – Drum |
| Rim Type | Front – Aluminium / Rear – Steel |
| Front/Rear Tyre | Front – 110/90 – 16 / Rear – 4.00 – 12 |
| Rated Load Capacity | 400kg |
| Curb Weight | 265kg |





























Reviews
There are no reviews yet.