Cargo E-Trike 2200W Lead Acid
R48 999,00
The Cargo E-Trike 2200W is Big Boy’s second electric-powered 3-wheel utility vehicle, a more powerful and versatile machine due to it’s road legal status.
Additional information
| Battery | 72V 80AH Lead Acid Cells |
|---|---|
| Motor | 72V 2200W |
| Range | up to 70Km per charge |
| Rear Axle Structure | Integrated Rear Axle |
| Parking Brake | Hand Brake |
| Front/Rear Brake Type | Front – Disc / Rear – Drum |
| Rim Type | Front – Aluminium / Rear – Steel |
| Front/Rear Tyre | Front – 110/90 – 16 / Rear – 4.00 – 12 |
| Rated Load Capacity | 400kg |
| Curb Weight | 265kg |





























Reviews
There are no reviews yet.